Відділ гуманітарно-соціальної сфери виконавчого комітету Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області

Маленька Білорусь

Село Сурсько-Литовське. 5 км від Дніпра. Офіційною датою заснування вважається 1795 рік. Рознашовано на мальовничих берегах річки Мокра Сура. Звідси походить і перша частина назви.

За наказом Катерини ІІ на ці землі в кінці XVIII ст. було переселено близько 300 білоруських сімей для роботи на Катеринославській суконній фабриці. Оскільки Білорусь колись була у складі Великого князівства Литовського, місцеві жителі звалися литвинами. Так утворилася друга частина назви. До сьогодні майже все населення села – етнічні білоруси.

Тут народився Федір Решетников – відомий художник, учасник наукової експедиції на криголамі "Челюскін", очолюваній Отто Шмідтом (якщо вам здається, що ви не знаєте його робіт, загугліть "Знову двійка"). У місцевій школі створений меморіально-художній музей Решетникова.

Зараз у селі живе і працює сучасний дніпровський художник-живописець Ігор Зайцев.

Р.S. Не дивлячись на своє коріння, білоруською ніхто не говорить. Теж саме з українською. Домінуюча – російська. Старше поколоння досі ностальгує за радянськими часами. Однак радує, що є й прогресивно налаштовані, україномовні мешканці. Тож, плюралізм думок і поглядів: так виглядає демократія – поки недосяжна розкіш на Великій Батьківщині литвинів.« повернутися до списку новин